כאבי גב וילדים

כאבי גב אצל מבוגרים זה עניין מאד שכיח אבל מה עושים עם כאבי גב של ילדים. באופן עקרוני לא צריכים להיות לילדים כאבים, זו התפיסה העקרונית בקרב הציבור. כמה אחוז מהילדים בעצם סובלים מכאבי גב? התשובה לשאלה זו משתנה לפי קבוצות הגיל השונות ולפי המחקרים השונים אך המגמה היא ברורה, ככל שהגיל עולה הסיכוי שילד יסבול מכאב גב עולה. ככל שעולים בגיל מתקרבים לשכיחות המאד גבוהה אצל מבוגרים. אז ככל שהילד צעיר יותר אפשר להיות פחות מודאגים? לא ממש. מבחינה אבחנתית הגיל הצעיר מהווה אתגר גדול יותר כי אם זה ילד קטן הוא פחות יכול להביע את עצמו וכמו שלא הוא לא יודע להגיד אילו סוגי בדים גורמים לו לפריחה הוא לא יודע בדיוק מה כואב לו ולמה.

מה הן הסיבות שיכולות לגרום לכאבי גב אצל ילדים? הסיבה השכיחה אצל ילדים היא זיהומים, לעיתים נדירות הסיבה היא גידול או מצב מולד.

עמוד השידרה אצל הצעיר הוא מאד שונה מעמוד השדרה אצל מבוגר. הבדל ראשון הוא שאצל ילדים יש עוד פלטות צמיחה שמהן מתבצעת הצמיחה כמו בכל עצם, צמיחה לאורך ולרוחב, פלטות אלה קיימות אצל כל אחד ולא משנה הגיל אך אצל ילדים הן פתוחות בניגוד למבוגרים שהן סגורות. הבדל שני בין צעירים למבוגרים הוא, תכולת הסחוס, אצל צעירים יש הרבה יותר סחוס. הבדל שלישי הוא בדיסק, בדיסק של המבוגר אין כמעט אספקת דם (רקמה א-וסקולרית) בעוד שאצל הילד יש בהחלט אספקת דם ודרך אספקת הדם יכול להיות מצב שבו תהיה זריעה של חיידקים ממקור אחר, בד”כ מזיהומים אחרים. הזיהום יכול להגיע למשל בדרכי השתן או בדרכי הנשימה, מגיע דרך הדם אל איזור הדיסקים וגורמים לזיהום (יותר אופייני אצל ילדים עד גיל 6). אצל הילדים היותר מבוגרים יש זיהום נוסף שנקרא אוסטאוציאליטיס. זיהום של העצם שגורם נזק לחוליה בד”כ. גם פה זהו מצב של זיהום שהגיע דרך הדם.

לגבי גידולים, נחלק אותם לגידולים שפירים שהם אינם מסוכנים וגידולים ממאירים. אחד הגידולים היותר שכיחים מבין השפירים וכואב מאד הוא גידול הנקרא אוסטאואיד אוסטאומה, גידול שיכול לגרום לעקמת. הטיפול במקרה הזה יכול להיות טיפול תרופתי (כגון אספירין או נוגדי דלקות) ויכול להגיע גם לטיפול ניתוחי, בחלק מהמקרים הגידול גם עובר מעצמו. הגידולים הממאירים (שלא נרחיב עליהם פה) הם המסוכנים יותר כגון יואינג סרקומה או הסרקומה הגנטית יכולים לגרום לכאבי גב קשים.

לסיכום, האם ילד היושב שעות על סלקל יסבול בעתיד מכאבי גב? ממש לא ולילדים לא אמור לכאוב הגב לכן יש לקחת ביתר רצינות אם הילד מתלונן, בעיקר ילדים קטנים יותר ובעיקר אם מדובר על כאב ממושך (החל משלושנ שבועות ומעלה). כאשר הילד מתלונן על כאבי גב ממושכים, כאב לילי שמעיר אותו משינה ו/או ירידה במשקל צריכה להידלק נורה אדומה ומתחייבת בדיקה אצל רופא.